Mantar Tohumu

mantar-tohumu

Mantar tohumu denince genel bir kavram olduğunu söylememiz gerekir. Tabi kide mantar genel genel bir kavramdır. Hemde balık gibi. Balığın çeşitleri olduğu gibi mantarında çeşitleri vardır. Bizim branşımız istiridye mantarı olarak bilinen, kayın, yaprak mantarı adlarıylada geçen mantarın tohumudur.

İstiridye mantarı tohumunun kökü miseldir. İstiridye mantarı miseli, kaynatılmış saman, kepek alçı ile karıştırılarak kompost elde edilir. Tohum denince alınan kavram akla geldiği gibi değildir. İstiridye mantarı tohumunun genel adı aslında komposttur. Misel kompostun karışımında bir unsurdur. Ama ana unsurdur. Bütün beyazlaşım (sarım) miselin yayılmasıyla gerçekleşir.

Mantar Tohumu” üzerine bir düşünce

  1. İbrahim Aydın

    Üretime ara verdiğimizden dolayı elimde 13 kg civarında misal kaldı. Misali Aras Misalcilik’den aldım. Kilosunu 6 lira’dan vermek istiyorum.

    TEL NO: 532-411-72-53

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>